Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdeněk Burian

Obrazek* 11. 2. 1905, Kopřivnice, Rakousko-Uhersko
+ 1. 7. 1981, Praha, ČSSR

Dílo lze shrnout do několika velkých tématických cyklů: umělecká vědecká rekonstrukce, ilustrace dobrodružné literatury, portrétní a volná tvorba.

Díky mimořádnému talentu přijat již ve 14 letech do 2. ročníku Akademie výtvarných umění v Praze (1919-1921, prof. J. Obrovský). Jako šestnáctiletý ilustruje první knihu "Dobrodružství Davida Balfoura" R. L. Stevensona a této tématice zůstává věrný až do konce života. 40. léta 20. století jsou začátkem světových úspěchů na poli vědecké paleontologické rekonstrukce, kde je dodnes respektovaným umělcem. V roce 1978/79 byl zařazen do prestižní publikace THE MARQUIS WHO IS WHO IN THE WORLD.

Jeho jméno zůstane již navždy spojeno s odvěkou lidskou touhou po poznání. Tajemná štramberská jeskyně Šipka, kdysi dávno obydlí neandertálského člověka, místo Burianových dětských her, jej inspirovala k úzké spolupráci s představiteli vědecké paleontologie, mimo jiné při rekonstrukci fosilních zvířat, člověka a rostlin, která záhy přesáhla národní rámec. Burianovy obrazy života pravěkého osídlení, ve kterých se fantazie prolíná s přísnou vědeckostí, zdobí četné světové galerie. Více než deset tisíc jeho ilustrací knih a časopisů stále okouzluje děti i dospělé.

Zd. Burian měl výborný pozorovací talent s vynikajícím smyslem pro detail, mistrovsky ovládal různé druhy malířských technik, které mu umožňovaly, aby své představy do podrobnosti realizoval. Burianova životní i umělecká filosofie byla postavena na hlubokém poznání přírody, na vysoce vytříbeném smyslu pro chápání jakéhokoliv přírodního jevu, či děje. Dovedl vidět a reprodukovat skutečnost v plné její kráse a jedinečnosti a přitom vyjádřit ještě něco mnohem závažnějšího - obsah. Měl vynikající smysl pro tvar, barvu a prostor, proto byl jedinečný, uznávaný a nenapodobitelný.

 

Obrazek

Obrazek