Jdi na obsah Jdi na menu
 


VĚSTONICKÁ VENUŠE
 
Věstonická venušeI když Věstonická venuše současnému módnímu trendu příliš neodpovídá, její sláva přetrvává. Estetický idol své doby do ní možná promítl pravěký lovec, který ji uhnětl z jemné hliněné směsi. Jak uvedl vedoucí ústavu Anthropos Martin Oliva, venuši objevil 13. července 1925 na sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě tým Karla Absolona.
"Ve druhém roku výzkumu, zrovna v době když byl ve Francii, tak předák místních tehdy německých dělníků Josef Seidel objevil ve velkém centrálním ohništi, které mělo rozsah asi 10 metrů, ve dvou kusech rozlomenou plastiku ženské figury. Byla vyrobena z pálené hlíny, což bylo velice unikátní, protože se předpokládalo, že v paleolitu keramika ještě známa nebyla. Je to, dá se říct, nejstarší keramická lidská soška na světě."
Věstonická venuše je 11,5 centimetru vysoká černošedá figurka. Loni v létě podstoupila důkladné "vyšetření" na tomografu. Jen čtyřikrát se od jejího nalezení badatelé pokusili zjistit, z čeho je přesně vyrobena. Jak se ukázalo, je skutečně z jemné hlíny smíchané s vodou. Navíc jsou v ní ale bílá zrníčka, což může být vysrážený vápenec nebo úlomky kostí.
"Taky se tam zjistilo, že venuše je popraskaná zevnitř asi pnutím toho materiálu při vypalování, že třeba v oblasti prsou má trhlinu a podobně. Ale to neznamená, že by byla její celistvost ohrožena. To jsou trhliny, které tam jsou už 26 tisíc let, jak je ta venuše stará."
 

Obrazek